Ani po letech pro mě příprava kávy není rutina, říká oceňovaný barista z Kladna František Roháček
František Roháček z Kladna se původně vyučil kuchařem. Pak ho ale zlákalo barmanství a ve svých sedmnácti letech nastoupil do prvního koktejlového baru ve Středočeském kraji, slavného Zanzibaru. Tam absolvoval i jedno školení na přípravu kávy. A i když žádným dalším kurzem už nikdy neprošel, stal se z něj oceňovaný profesionál, který se může pyšnit tituly Barista roku či Mistr kávy.
Podle Františka Roháčka je jedna věc teorie a druhá věc praxe. „Dneska se všechny potřebné informace dají najít na internetu. Ale to podstatné je podle mě praxe. Je to o té vůli, jestli se to člověk chce naučit nebo ne,“ vysvětluje.
Do první baristické soutěže ho dotlačili jeho zaměstnavatelé ze Zanzibaru. „Na takové soutěži musí být člověk znalý všeho. Musí znát tu surovinu, vědět, odkud je, správně si ji vybrat. Měl by ale znát i historii a umět o tom dobře mluvit,“ popisuje František Roháček.
Připravuje se přitom několik nápojů. Espresso, mléčný nápoj a také volný drink na nealkoholické bázi, který si soutěžící vymyslí sám. „Porotcům k nim pak musíte podat co nejvíc informací. Jak to má chutnat, jak to má vonět, jaký je první chuťový aspekt, jaký druhý, co mají cítit na konci.“
Na soutěžích býval vždycky nervózní. „Ovšem ani ne tak z toho, že udělám špatnou kávu, jako spíš z toho, jestli ji vůbec k tomu stolu těm porotcům donesu. Pokaždé se mi začaly klepat ruce. A místo toho, abych to hezky vzal jednou rukou, usmál se a něco k tomu řekl, podával jsem ten šálek soustředěně oběma rukama,“ směje se barista.
Espresso a dobrý filtr
Sám si kávu nejraději dává ráno o víkendu, kdy nikam nespěchá a má na ni čas. Jeho oblíbeným kávovým nápojem je klasické espresso nebo dobře připravený filtr. A přestože se dnes už přípravou kávy neživí, stále je to pro něj velká alchymie, při které výsledný produkt záleží na řadě faktorů.
Ani po letech pro něj není příprava kávy obyčejnou rutinou. „Hlavním důvodem jsou ovlivnitelné parametry. Záleží na tom, s jakou pracujete vodou, která je na tom místě k dispozici, záleží na teplotě, vlhkosti, nadmořské výšce, na technologiích, na nastavení mlýnku,“ vyjmenovává barista.
Jak jsou na tom Češi s pitím kávy, jak se orientují v názvech jednotlivých kávových nápojů a proč si František Roháček nikdy nedává kávu z automatu, se dozvíte při poslechu celého pořadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.